Ciekawostki zoologiczne – od wróbla po orła bielika
Składowiska odpadów komunalnych skupiają tysiące ptaków, szczególnie w okresie zimowym. W naszej okolicy takie składowiska znajdują się w miejscowości Bierkowo (5 km na północ od Słupska), Chlewnica (30 km) i Gwiazdowo (25 km).
W okresie zimowym żerują tam tysiące mew srebrzystych, setki kruków i kawek oraz mniejsze stada szpaków, wróbli, mazurków. Spotkać można również myszołowy, śmieszki, rudziki, trznadle, zięby i nawet pliszkę siwą. Sporadycznie zalatuje orzeł bielik.
Składowiska odpadów komunalnych stanowią główną bazę pokarmową dla ptaków w okresie zimy. Ptaki zjadają nasze odpadki z kuchni, niejednokrotnie z plastikowymi opakowaniami. Łatwo można to ocenić po analizie wypluwek mewy srebrzystej, kruków i bocianów. Wypluwki to kulki niestrawionego pokarmu formułowane w żołądku, które następnie są wypluwane z powrotem na zewnątrz.
Latem zachodzą istotne zmiany na wysypiskach. Ptaków jest wyraźnie mniej, ponieważ większość z nich żeruje w naturalnym środowisku. W tym czasie pojawia się jednak nowy gatunek: bocian biały. Na składowisku w Bierkowie codziennie latem żeruje około 20 bocianów białych.
Nie wiemy dokładnie jaki wpływ ma zjadanie dużych ilości plastiku na zdrowie i kondycje ptaków oraz na ich rozrodczość. Jest to przedmiot zainteresowania pracowników Zakładu Fizjologii zwierząt i Zakładu Zoologii Instytutu Biologii. Oprócz obecności mikroplastiku w tkankach istotne będzie wykazanie zmian patofizjologicznych w ich organizmach. We współpracy z Katedrą Nauk o Ziemi i Środowisku zajmujemy się też analizą wypluwek mewy srebrzystej i kruka, a w tym sezonie zaczynamy badania nad wpływem zjadania plastiku na lęgi (sukces lęgowy) bociana białego.
Autor tekstu i zdjęć: dr hab. Tomasz Hetmański, prof. UP