Herbarium Slupensis członkiem Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych
Geneza powstania w Polsce pierwszego stowarzyszenia zrzeszającego muzea działające w strukturach wyższych uczelni sięga 2012 roku. Wówczas to projekty i zamysły muzealników uczelnianych, jawiące się do tej pory w sferze wyłącznie wirtualnych idei, zaczęły przekształcać się w realne działania.
Pewnego rodzaju iskrą stała się współpraca między dr. hab. Hubertem Kowalskim, prof. ucz., z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdaleną Grassmann z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr. Markiem Bukowskim z Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych należą lub współpracują z nim przedstawiciele 122 jednostek z całej Polski:
(...)
70. Zbiory Przyrodnicze, Wydział Biologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
71. Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
72. Kolekcja Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
73. Strefa Historii Biblioteki Politechniki Poznańskiej
74. Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
75. Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego
76. Herbarium Slupensis, Uniwersytet Pomorski w Słupsku
77. Izba Historii i Tradycji, Szkoła Policji w Słupsku
Od 2021 roku SMU realizuje dwa projekty dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki: “Muzea, kolekcje i zbiory naukowe wyższych uczelni. Skarbnice polskiej historii nauki” oraz “Unikatowe zbiory polskiej nauki”. W 2023 roku odbyła się w Bydgoszczy ogólnopolska konferencja naukowa “Inkluzywne uczelnie. Kolekcje jako narzędzie do budowania relacji ze społecznością lokalną”. W konferencji wzięło udział 120 osób z 19 miast i 64 jednostek działających na wyższych uczelniach w Polsce. Podczas Konferencji dr hab. Zbigniew Sobisz prof. UP wygłosił referat - Unikatowe zbiory roślin naczyniowych z lat 1811-1943 w Herbarium Slupensis.