I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna "ONE WORLD – ONE HEALTH"
W dniach 4-5 czerwca 2024 r. w Instytucie Biologii odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna "ONE WORLD – ONE HEALTH". Głównym organizatorem tej konferencji jest Instytut Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.
Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników z różnych krajów, w tym czołowych ekspertów, naukowców, praktyków oraz doktorantów i studentów zainteresowanych tematyką zdrowia globalnego.
Konferencja rozpoczęła się od uroczystego otwarcia, podczas którego uczestników przywitali organizatorzy oraz goście honorowi. Następnie odbyły się wykłady plenarne prowadzone przez pracowników naszego Instytutu, w tym:
- dr inż. Magdalena Piekutowska – Innowacyjne metody prognozowania plonów roślin
uprawnych: analiza modeli liniowych i nieliniowych naprzykładzie bardzo wczesnych odmian
ziemniaka (Solanum tuberosum L.); - dr hab. Mykola Ovcharenko, prof. UP – Ochrona pasożytów: nonsens czy konieczność?
- dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. UP – Herbarium Slupensis SLTC Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku – cenne źródło informacji o florze Pomorza;
- dr hab. Natalia Kurhaluk, prof. UP – Cichy język przyciągania: Jak feromony wpływają na zachowanie i dynamikę społeczną u różnych gatunków;
- Tetiana Tiupova – Biological activity of endophytic fungi;
- mgr Małgorzata Gradziuk – Trendy w krwiodawstwie, wiedza, praktyka i oczekiwania dawców krwi na przestrzeni ostatnich 10 lat.
Moderatorem części plenarnej konferencji był dr hab. Mykola Ovcharenko, prof. UP.
Konferencja obejmowała również sesje tematyczne, m.in.:
1. Innovative technologies for plant health – Prezentacje dotyczące innowacyjnych metod rolniczych i ich wpływu na zdrowie ekosystemów, m.in. Ekologiczna rola nicieni entomopatogennych w ekosystemach rolno-leśnych, Grzyby entomopatogenne jako biologiczne środki zwalczania szkodników owadzich i roztoczy, Przewlekłe choroby winogron w warunkach zmian klimatycznych, Potencjał piocyn w zapobieganiu chorobom roślin i in. Moderatorem tej sesji była dr inż. Magdalena Piekutowska.
2. Animal health, welfare and climate-oriented animal farming – Dyskusja na temat najnowszych badań i praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt oraz hodowli zwierząt w warunkach zmian klimatycznych, m.in. Zachowanie kóz różnych ras w zależności od wskaźnika temperatura-wilgotność, Polimorfizm genów ESR1, PRLR i VRTN w Myrhorodzkiej rasy świń, Choroba zakrzepowo-zatorowa u kotów – eksperyment z fraxiparyną, Perspektywy wykorzystania bawołów rasy bułgarskiej Murrah i in. Moderatorem tej sesji był Vitaliy Nedosekov – Doctor of Veterinary Sciences, Professor, Department of Epizootiology, Microbiology and Virology, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine (Kyiv, Ukraine); Royal Veterinary College, University of London (London, UK)
Konferencja zakończyła się podsumowaniem, podczas którego podkreślono znaczenie zintegrowanego podejścia do zdrowia, współpracy międzynarodowej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń w walce z globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że konferencja była niezwykle wartościowym forum do nawiązania współpracy i wymiany myśli.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i prelegentom za ich wkład i zaangażowanie. To dzięki Wam mogliśmy zrealizować to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że konferencja była dla wszystkich uczestników inspirującym i wartościowym doświadczeniem.