
Międzynarodowa konferencja z udziałem pracowników Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku!
W dniach 2–3 kwietnia 2025 roku odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna pt. „PROBLEMS AND PROSPECTS OF DEVELOPMENT OF THE NATURAL SCIENCE EDUCATION”, zorganizowana z inicjatywy Katedry Nauk Przyrodniczych i Metod Nauczania Perejasławsko - Chmielnickiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego.
Wydarzenie zgromadziło specjalistów z zakresu nauk przyrodniczych i dydaktyki z wielu krajów, a wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele naszego Instytutu Biologii
Tematyka konferencji obejmowała m.in.:
- nowoczesne metody nauczania biologii, chemii i fizyki,
- innowacyjne technologie edukacyjne,
- trendy i perspektywy zrównoważonego rozwoju w edukacji,
- badania naukowe w ujęciu historycznym i aplikacyjnym.
Wystąpienia naszych pracowników:
- Dr Brygida Radawiec – zastępca Dyrektora Instytutu Biologii „Model kształcenia nauczycieli w Polsce: wyzwania i perspektywy”.
W referacie przedstawiono szczegółową analizę obowiązującego w Polsce modelu przygotowania nauczycieli biologii – z uwzględnieniem jego mocnych stron i barier. Podkreślono potrzebę wdrażania nowoczesnych trendów w edukacji, takich jak analityka edukacyjna, personalizacja procesu dydaktycznego czy rozwój kompetencji emocjonalnych i cyfrowych. - Małgorzata Gradziuk – doktorantka, dr hab. Halina Tkaczenko, prof. UP, dr hab. Natalia Kurhaluk, prof. UP „Advances in Blood-Derived Therapeutics: From Transfusion Medicine to Biotechnology-Driven Innovation”
Referat dotyczył najnowszych osiągnięć w wykorzystaniu preparatów krwiopochodnych w medycynie i biotechnologii, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych terapii oraz ich potencjału klinicznego. - Dr Magdalena Piekutowska – adiunkt w Zakładzie Botaniki i Ochrony Przyrody „Regenerative Agriculture in Potato Cultivation: Strategies for Soil Health and Biodiversity Enhancement”
Wystąpienie poświęcono strategiom rolnictwa regeneratywnego w uprawie ziemniaka, z naciskiem na znaczenie zdrowia gleby oraz ochrony bioróżnorodności.
Gratulujemy wszystkim prelegentom znakomitych wystąpień i dziękujemy za godne reprezentowanie naszego Instytutu na arenie międzynarodowej!