„Mistrzowskie ogrody” mistrza z Niemiec w Polsce
Instytut Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy: „Mistrzowskie jak rzadko które ... Ogrody Petera Josepha Lenne w Polsce”.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 5 marca o godz. 12 przy ul. Arciszewskiego 22A (dawny Humanik). Zapraszamy do obejrzenia dwujęzycznej, polsko-niemieckiej wystawy fotografii, która będzie eksponowana na naszej uczelni do końca kwietnia 2024 roku.
Peter Joseph Lenné to ogrodnik i architekt krajobrazu, który zaprojektował ponad 250 parków w dziewiętnastowiecznym Królestwie Prus, a także w Austrii, w tym tak znane jak: Sanssouci, Neue Garten, Charlottenhof, Babelsberg, Klein Glienicke i berliński Tiergarten. Na terenie Polski przypisuje się mu 51 założeń ogrodowych, z czego 23 zachowały oryginalne plany, szkice lub ich kopie. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim znajduje się aż 19 założeń ogrodowo-parkowych, a dla 12 z nich zachowały się oryginalne plany.
Wystawa oparta jest na wynikach projektu badawczego, inicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu/Hochschule Neubrandenburg, od 2013 r., we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Koncepcja została opracowana przez prof. Marcusa Köhlera, teksty przygotowali dr Justyna Jaworek i Christoph Haase.
Wystawę zrealizowano dzięki współpracy Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz Berlińsko Brandenburskiej Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów, we współpracy z Niemieckim Forum Europy Środkowej i Wschodniej.
Wartość wystawy podkreśla publikacja: „Die Gärten Peter Joseph Lennés im heutigen Polen. Eine Spurensuche jenseits von Oder und Neiße” – ilustrowana książka, po raz pierwszy prezentująca wszystkie projekty ogrodów powstałych przy udziale Lenné na terenach dzisiejszej Polski.