Nawiązanie nowej współpracy badawczej w ramach realizacji projektu „Innowacje w polskim nasiennictwie”
Pragniemy poinformować, że zespół badawczy odpowiedzialny za realizację projektu „Innowacje w polskim nasiennictwie” nawiązał współpracę w zakresie realizacji analiz laboratoryjnych z Katedrą Procesów i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki Politechniki Koszalińskiej.
Dzięki uprzejmości dr hab. inż. Joanny Piepiórki-Stepuk, prof. PK pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku mieli możliwość określić napięcie powierzchniowe testowanych zapraw nasiennych. Optymalizacja zaprawiania materiału sadzeniakowego to także jeden z elementów badań realizowanych przez dr inż. Magdalenę Piekutowską w ramach badan statutowych.
Badanie i kontrolowanie napięcia powierzchniowego w warunkach laboratoryjnych jest nieodzownym elementem technologii zaprawiania, ponieważ informuje o jakości tego procesu, stopniu pokrycia nasiona czy sadzeniaka preparatem/zaprawą. Do analiz wykorzystywaliśmy dwa urządzenia, tj. tensjometr oraz goniometr. Dzięki wykorzystaniu specjalnego oprogramowania byliśmy w stanie oceniać napięcie powierzchniowe innowacyjnych zapraw nasiennych na podstawie obserwacji pojedynczych kropli cieczy.