POWSTAJE OGRÓD DYDAKTYCZNY
Przy Herbarium Slupensis powstaje Ogród Dydaktyczny. Przy jego organizacji wykorzystano metodę permakultury, która zakłada, że nowo powstający ogród będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Główną ideą permakultury jest pozostawienie ogrodu naturze i bardzo małą ingerencję w jej procesy.
Ogród będzie stanowił zaplecze do prowadzenia zajęć z botaniki ogólnej, systematycznej, fitosocjologii i ćwiczeń terenowych. Obecnie założono 10 kwater, w których posadzono m.in. obrazki plamiste, czosnek niedźwiedzi, pióropusznik strusi, bodziszek żałobny, pełnik europejski, orlik pospolity. Kwietna łąka przy kwaterach będzie cieszyć oko kolorami maków, chabrów, złocieni, chłodków, gwiazdnic, ostróżek, rogownic i facelii. Obok kwietnej łąki założono ogród warzywny z m.in. burakami ćwikłowymi, ogórkami, cebulą, fasolą szparagową, sałatą, pasternakiem. W ogrodzie ziołowym św. Hildegardy z Bingen rosną m.in. bylica piołun, babka płesznik, koper włoski, dyptam, cząber, mięta, melisa.
W części roślin ozdobnych naszą chlubą jest część kolekcji narodowej liliowców z Ogrodu w Wojsławicach – Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Cieszymy się niezmiernie, bo wyruszyła do nas z Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu część kolekcji narodowej bluszczy. Z Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie otrzymaliśmy czechrzycę grzebieniową, chwast pól uprawnych, która jest gatunkiem krytycznie zagrożonym według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.
Przekazujemy serdeczne podziękowania za udostępnienie kolekcji dendrologicznej z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu, skąd w naszym Ogrodzie rosną „drzewa ciasteczkowe” – grujeczniki japońskie. Część kolekcji dendrologicznej otrzymaliśmy z Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach – najstarszego w Polsce. Kwitną już krzewuszki!
Zapraszamy!