Słupskie Herbarium – roślinne archiwum cennym źródłem informacji o florze Pomorza
Herbarium Slupensis SLTC istnieje od 1969 roku. Stanowi on zbiór 70 000 arkuszy zielnikowych. Pierwszym kuratorem Herbarium był doc. dr hab. Józef Misiewicz. Gromadzono w nim florę naczyniową z terenów Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem flory polskich portów morskich.
Był on jedynym tego rodzaju zbiorem ówczesnego Zakładu Biologii, który wykorzystywano m.in. jako środek dydaktyczny w ramach zajęć botanicznych. Drugi zielnik powstawał od 1975 roku, wraz z momentem utworzenia Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska. Jego założycielem i kuratorem był doc. dr hab. Eugeniusz Ryszard Śpiewakowski. Stanowił on zbiór roślin gromadzonych w ramach badań florystycznych okolicznych terenów Żydowa, Lubiatowa oraz Żarnowca. W 1990 roku włączono
do kolekcji zbiory mszaków i porostów. Połączenie obu zbiorów w całość nastąpiło w roku 1995. Kuratorem Herbarium został dr Ireneusz Izydorek. W 2006 roku zastąpił go na tym stanowisku dr Zbigniew Sobisz.
Herbarium Slupensis SLTC Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku posiada cenne materiały zielnikowe. Jest to depozyt Muzeum – Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie ocalały po II wojnie światowej. Alegaty pochodzą z przełomu XIX i początku XX wieku. Zielnik ten został przejęty w 1974 roku przez botanika – doc. dr hab. Józefa Misiewicza, ówczesnego pracownika uczelni słupskiej, który opracował zgromadzone w nim karty zielnikowe, a wyniki swojej pracy opublikował. Zielnik stanowi 1800 arkuszy pochodzących z lat 1875-1943 jest autorstwa nauczycieli, pastorów, aptekarzy niemieckich, m.in. Ernsta Holzfussa, Hermanna Krausego, Otto Karla, Alfreda Banniera. Większość tych zbiorów pochodzi z Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri i Pompejów. Najstarszy zielnik depozytu darłowskiego w Herbarium Slupensis pochodzi z 1811 roku, którego autorem jest pastor Georg Homann.
W zbiorach wyróżnia się zielnik Słowińskiego Parku Narodowego. Stanowi on cenny historyczny dokument o florze naczyniowej tej części Pomorza. Integralną część zbiorów stanowi również zielnik dawnego Ogrodu Botanicznego w Sławnie z przełomu XIX i XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje depozyt Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, składający się z alegatów dendroflory rodzimej i obcej. Ponadto uzupełnieniem zbiorów jest prywatny zielnik Alfonsa Stanisława Modrzejewskiego z lat 1916-1917, przekazany do Herbarium przez rodzinę. Dr Modrzejewski był lekarzem w słupskim szpitalu i znanym społecznikiem. W zbiorach Herbarium SLTC przechowujemy florilegium z lat 50. ubiegłego wieku oraz ksylotekę – dar Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach.