Warsztaty pn. Rośliny inwazyjne zagrożeniem bioróżnorodności w ramach Dnia Nauki i Sportu
W ramach Dnia Nauki i Sportu w Herbarium Slupensis odbyły się warsztaty pn. Rośliny inwazyjne zagrożeniem bioróżnorodności. W warsztatach uczestniczyło 74 uczniów ze szkół nr 3 w Ustce, 6 i 16 ze Słupska oraz dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 2 i 4 oraz Placówka Wsparcia Dziennego Dom Sąsiedzki.
Podczas warsztatów uczniowie na podstawie okazów zielnikowych poznali rośliny obcego pochodzenia, które zagrażają siedliskom przyrodniczym oraz często zdrowiu i życiu ludzkiemu. Najbardziej niebezpieczny jest barszcz Sosnowskiego, który może wywołać oparzenia III stopnia. Ponadto duże zainteresowanie wywołały rdestowce: ostrokończysty, sachaliński i pośredni, których kłącza rosną do 6-8 metrów. Kolejnymi roślinami były: nawłoć późna, niecierpek gruczołowaty, kroplik żółty, szczaw omszony, klon jesionolistny i dąb czerwony.
Uczniowie otrzymali foldery Kodeksu dobrych praktyk ogrodniczych, który jest zbiorem zasad jak postępować z roślinami obcego pochodzenia aby ograniczyć ich przenikanie z naszych ogrodów do rodzimej przyrody. Do tych roślin należą, m.in. rudbekia naga, świdośliwa kłosowa, sumak octowiec, dereń rozłogowy, słonecznik bulwiasty.