XX Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów „MŁODZIEŻ I POSTĘP BIOLOGII”, 18-20 kwietnia 2024r.
W dniach 18-20 kwietnia 2024 r. na Wydziale Biologii Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie (Lwów, Ukraina) odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Studentów i Doktorantów nt. „Młodzież i Postęp Biologii”.
Celem XX Międzynarodowej Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Młodzież i Postęp Biologii” jest stworzenie platformy do prezentacji i dyskusji nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie biologii, promowanie współpracy między młodymi naukowcami oraz inspirowanie do dalszego rozwoju wiedzy biologicznej. Konferencja skupia się na zachęcaniu studentów i doktorantów do dzielenia się swoimi badaniami, wymiany pomysłów oraz budowania sieci kontaktów naukowych.
Organizatorami konferencji są:
- Wydział Biologii Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie,
- Instytut Ekologii Karpat Państwowej Akademii Nauk Ukrainy,
- Instytut Biologii, Uniwersytet Pomorski w Słupsku (Polska),
- Wydział Biologii Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Polska),
- Wydział Nauk Biologicznych, Uniwersytet Wrocławski (Polska),
- Instytut Nauk Leśnych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Polska).
Dyrektor Instytutu Biologii, dr hab. Tomasz Hetmański, prof. UP wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Młodzież i Postęp Biologii”, która stanowi ważną platformę dla studentów i doktorantów, dając im możliwość prezentacji swoich badań przed szerszym audytorium. Wsparcie i promowanie młodych talentów w dziedzinie biologii jest kluczowe dla rozwoju nauki. Poprzez prezentacje, dyskusje i panele tematyczne, konferencja umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń między uczestnikami z różnych krajów i środowisk naukowych. W swoim wystąpieniu zaznaczył również rolę Instytutu Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku w promowaniu współpracy międzynarodowej i wymiany wiedzy naukowej.
W wydarzeniu tym wziął udział dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. UP, Kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody Instytutu Biologii. Pan Profesor wygłosił referat zatytułowany „The Herbarium Slupensis SLTC – a valuable source of information on the flora of Pomerania region”, w którym omówił znaczenie Herbarium Slupensis SLTC jako wartościowego źródła informacji na temat flory Pomorza. Zielnik ten zawiera bogaty zbiór okazów roślinnych, zebranych głównie na obszarze Pomorza, ale również z Sudetów, okolic Świdnicy, Świeradowa Zdroju i Wołowa, a także z Macedonii, Capri i Pompei. Przedstawiając historię i kontekst powstania Herbarium Slupensis SLTC, Pan Profesor
zaznaczył, że jego kolekcja roślinnych okazów obejmuje wiele gatunków, w tym wiele rzadkich i chronionych oraz podkreślił także wartość naukową tych zbiorów jako źródła danych o zmianach w składzie gatunkowym flory Pomorza. Analizując metodologię gromadzenia i dokumentacji roślinnych okazów w Herbarium Slupensis SLTC, Pan Profesor omówił znaczenie tych danych dla badań botanicznych, ochrony przyrody i monitorowania zmian środowiska.
Pani dr inż. Magdalena Piekutowska, adiunkt w Zakładzie Botaniki i Ochrony Przyrody Instytutu Biologii wygłosiła referat zatytułowany „Innovative solutions in crop production: research into biocomponent-treated seeds as part of sustainable agriculture”, w którym przedstawiła najważniejsze informacje o projekcie realizowanym w Instytucie Biologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku pt." Innowacje w polskim nasiennictwie". Celem prowadzonych badań jest uzyskanie ulepszonej innowacji produktowej jaką jest materiał siewny zaprawiany biokomponentami, polimerami i nanocząsteczkami. Stosowanie różnych kombinacji biokomponentów i nanocząsteczek w trakcie trwania badań pozwoli stworzyć mieszankę, która zapewni najwyższą ochronę nie obniżając tym samym wartości użytkowej materiału siewnego.
Pani mgr Małgorzata Gradziuk, Kierownik Działu Preparatyki i Ekspedycji, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II (Słupsk), doktorantka 1 roku studiów w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku wygłosiła referat zatytułowany „Apheresis as a drug-free treatment for chronic diseases”, w którym omówiła znaczenie aferezy jako niefarmakologicznej metody leczenia chorób przewlekłych oraz zasadę działania tej metody, która polega na wydzielaniu lub usuwaniu z krwi substancji szkodliwych lub patogennych, takich jak toksyny, zanieczyszczenia, nadmiar komponentów krwi oraz przeciwciała.
Pani Tetiana Tiupova, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Fizjologów Zwierząt „Oxygen”, wygłosiła referat zatytułowany „Levels of total antioxidant capacity in muscle tissue and hepatopancreas of Grove snail (Cepaea nemoralis L.) collected from areas with different levels of anthropopressure”, w którym zaprezentowała wyniki badań dotyczących analizy porównawczej poziomu całkowitej zdolności antyoksydacyjnej w tkance mięśniowej i wątrobo-trzustce ślimaków (Cepaea nemoralis L.) pochodzących z obszarów o różnym stopniu antropopresji. Pani Tetiana potwierdziła, że antropopresja może negatywnie wpływać na zdolność antyoksydacyjną organizmów, co może mieć konsekwencje dla ich zdrowia i przystosowania do zmieniających się warunków środowiskowych.
Serdecznie gratulujemy!
Link do strony: https://lnu.edu.ua/u-lvivskomu-universyteti-startuvala-xx-mizhnarodna-naukova-konferentsiia-studentiv-ta-aspirantiv-molod-i-postup-biolohii