
Zielone górnictwo przyszłości – wystąpienie Magdaleny Piekutowskiej na konferencji we Lwowie!
Z dumą informujemy, że dr inż. Magdalena Piekutowska wzięła udział w XXI Międzynarodowej Naukowej Konferencji Studentów i Doktorantów „Młodzież a postęp biologii”, która odbyła się w dniach 28 kwietnia – 1 maja 2025 r. w Bibliotece Naukowej Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki. Tegoroczna edycja konferencji została zorganizowana z okazji 80-lecia Katedry Fizjologii Człowieka i Zwierząt.
Podczas wydarzenia Pani Magdalena zaprezentowała referat pt. „Green mining: how plants can contribute to a safer environment and modern economy”, poświęcony innowacyjnej metodzie zielonego górnictwa (fitogórnictwa), wykorzystującej zdolność wybranych gatunków roślin do akumulacji metali ciężkich z gleb skażonych lub pozostałości pokopalnianych.
Temat wystąpienia wpisuje się w nurt zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym – fitogórnictwo nie tylko pozwala odzyskiwać cenne surowce, ale także przyczynia się do rekultywacji zdegradowanych terenów. Pani Magdalena przybliżyła wyniki badań prowadzonych na Uniwersytecie Wageningen, m.in. dotyczące mechanizmów biochemicznych i genetycznych, które umożliwiają niektórym gatunkom, jak Alysicarpus vaginalis czy Thlaspi caerulescens, efektywne wiązanie niklu i innych metali.
Jej prezentacja była ważnym głosem w sekcji „Ekologia”, podkreślając znaczenie interdyscyplinarnych badań łączących biologię roślin, nauki o glebie oraz inżynierię środowiskową.
Z ogromną radością informujemy, że Pani Magdalena Piekutowska zdobyła III miejsce za swoje wystąpienie w tej sekcji! Serdecznie gratulujemy Pani Magdalenie udziału i wspaniałego wyróżnienia – życzymy kolejnych naukowych sukcesów!