Spotkanie arachnologów w Katowicach i Goczałkowicach
Coroczna konferencja arachnologiczna odbyła się w tym roku na Górnym Śląsku i została zorganizowana przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pierwszego dnia (23 września) w Katowicach zostały przedstawione wykłady i krótkie prezentacje popularnonaukowe. Drugiego i trzeciego dnia (24-25 września) w centrum badawczo-edukacyjnym „Ekocentrum” nad Zbiornikiem Goczałkowickim odbyła się naukowa część konferencji. Konferencję poprzedziły warsztaty z rozpoznawania pająków (21-22 września) w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie, które poprowadzili Konrad Wiśniewski z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Łukasz Nicewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Przypomnimy jedynie, że rok temu polscy arachnolodzy obradowali w Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Podczas tegorocznej konferencji swoje prezentacje oraz plakat przedstawił jeden pracownik Instytutu Biologii i Nauk o Ziemi (Konrad Wiśniewski) oraz trójka naszych studentów (Anastasia Makarevich, Illia Uharov i Michał Węgrzyn).
Autorzy oraz tytuły prezentacji:
1. Anastasia Makarevich i Konrad Wiśniewski: Zgrupowania pająków epigeicznych w różnych środowiskach rezerwatu „Słowińskie Błota“
2. Michał Węgrzyn i Konrad Wiśniewski: Aktywność zimowa pająków (Araneae) na torfowiskach Pomorza Środkowego
3. Illia Uharov: Przyczynek do znajomości fauny pająków w parku „Aleksandria” w Białej Cerkwi (Ukraina)
4. Konrad Wiśniewski: Zgrupowania pająków na wrzosowiskach poddanych kontrolowanemu wypalaniu – bezpośredni wpływ wypalania oraz sukcesja zgrupowań
5. Konrad Wiśniewski, Robert Rozwałka, Michał Węgrzyn, Illia Uharov, Anastasia Makarevich (plakat we współpracy z pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie): Kosarze na torfowiskach Polski
6. Agata Kostro-Ambroziak, Magdalena Świsłocka, Urszula Jabłońska, Konrad Wiśniewski, Janusz Kupryjanowicz (prezentacja we współpracy z pracownikami Uniwersytetu w Białymstoku): Gdy wychodzisz nie podając imienia … - nicienie Mermithidae związane z pająkami (Araneae)
7. Wanda Wesołowska i Konrad Wiśniewski (we współpracy z pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego): Salticidae Ugandy – nowe dane faunistyczne i taksonomiczne