W dniach 22-23 września 2023 odbyła się we Wrocławiu „IX Krajowa Konferencja Arachnologiczna”
Studenci oraz jeden pracownik Instytutu Biologii wygłosili lub byli współautorami 5 referatów:
- „Pająki na wrzosowiskach Polski” (Anastasia Makarevich, Konrad Wiśniewski)
- „Pająki na torfowiskach Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” – podsumowanie badań” (Illia Uharov, Michał Węgrzyn, Konrad Wiśniewski)
- „Pająki w różnych siedliskach Wielkiego Torfowiska Batorowskiego (Góry Stołowe)” (Konrad Wiśniewski)
- „Nowe dane o skakunowatych (Salticidae) Mozambiku” (Konrad Wiśniewski, Wanda Wesołowska)
- „Czy śmieci w lasach są dogodnym mikrosiedliskiem dla pajęczaków?” (Krzysztof Kolenda, Konrad Wiśniewski, Krzysztof Kujawa, Natalia Kuśmierek, Adrian Smolis, Marcin Kadej)
Konferencji towarzyszyły warsztaty arachnologiczne (20-21 września 2023), których współorganizatorem oraz jednym z trzech prowadzących był Konrad Wiśniewski. Były to już czwarte warsztaty arachnologiczne towarzyszące corocznej konferencji pajęczarzy; poprzednie odbyły się w Siedlcach, Słupsku i Radzionkowie.
Po konferencji (24 września 2023) wszyscy uczestnicy Konferencji, którzy przyjechali ze Słupska, prowadzili badania w ramach projektu „Opracowanie zasad monitoringu przyrodniczego dla wrzosowisk chronionych za pomocą kontrolowanego wypalania”. Projekt ten ma na celu ochronę suchych wrzosowisk i monitorowanie ich regeneracji po zastosowaniu kontrolowanego wypalania. Część stanowisk znajduje się na Wrzosowiskach Przemkowskich, na północy Dolnego Śląska.
Kolejna konferencja arachnologiczna oraz warsztaty z rozpoznawania pająków za rok w Siedlcach. Mamy nadzieję, że Uniwersytet Pomorski w Słupsku będzie jeszcze liczniej reprezentowany.
Serdeczne podziękowania składamy pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego za wspaniałą konferencję oraz warsztaty arachnologiczne!